otg3У Херсоні відбулося засідання Ради регіонального розвитку Херсонської області. У заході взяли участь Перший заступник Голови Верхової Ради України Ірина Геращенко, представник Адміністрації Президента України Валентина Попович, народні депутати України Олександр Співаковський та Сергій Хлань, представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, голови об’єднаних територіальних громад, представники бізнесу та інвестори, завдяки яким область отримує новий імпульс розвитку.

 

- Ми ставимо перед собою завдання на грудень-січень відпрацювати з усіма громадами перспективні плани розвитку на 3 роки і в лютому затвердити їх, – пообіцяв у вітальному слові голова облдержадміністрації Андрій Гордєєв. – Впровадження реформи децентралізації довело її економічну та політичну ефективність. Нині на території області вже утворено 30 ОТГ, до складу яких увійшло 103 сільських, селищних та міських рад. Таким чином вже 63,5% мешканців проживають у спроможних територіальних громадах. Пріоритетним завданням є завершення процесу об’єднання територій до кінця 2019 року.

Також у виступі Андрій Анатолійович наголосив, що Олешківський район отримав у поточному році найбільше коштів на ремонт доріг, бо вчасно надали найбільше готових проектів:

- Вони найбільше отримали коштів, бо найбільше надали проек­тів. Тому працюйте. Хе­рсонщина на наступний рік отримає 1 мільярд гривень на ремонт доріг. Тож кошти будуть, головне – це підготувати та подати проект.

За інформацією Херсонського регіонального відділення Асоціації міст України, на засіданні йшлося про позитивні наслідки бюджетної децентралізації в області – бюджети громад зросли втричі. А обсяги інвестицій, які прийшли в громади, нові масштабні проекти, міжнародна співпраця, стрімке будівництво доріг, реалізація проектів із забезпечення населених пунктів питною водою, створення робочих місць, відкриття підприємств та великих виробництв на території ОТГ тільки підтверджують це.

Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко, наголосила на важливості посилення роботи сектору безпеки та оборони, насамперед, це стосується Херсонщини, як прикордонного регіону на адмінмежі з анексованим Кримом.

Під час обговорення перспектив розвитку області наголошувалося, що вона має стати взірцем, який би за рівнем життя та розвитком інфраструктури продемонстрував стрімке зростання, в тому числі для тих, хто перебуває по той бік адмінмежі. Про це наголошували в своїх виступах голови ОТГ прикордонних районів Херсонщини. Своїми думками з приводу пріоритетів розвитку поділилися й народні депутати. Олександр Співаковський говорив про розвиток людського капіталу, дієві кроки до підвищення якості освіти, високого рівня медицини:

«Те, що Рада регіонального розвитку відбувається саме в Херсонському державному університеті вчергове дає розуміння: ключовим елементом успіху, розвитку територій є людський капітал, який формується на території коледжів, технікумів, закладів профтехосвіти, університетів, – підкреслив нардеп. – Саме тут формується те покоління людей, яке буде створювати нову додану вартість на території Херсонщини».

Міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко підкреслив важливість реформи місцевого самоврядування та визнання децентралізації однією з найдієвіших реформ в Україні – абсолютно нової філософії життя громад. Він розповів про те, чого вдалося досягти його міській раді за рахунок впровадження бюджетної децентралізації. А також висловив великі надії на створену Новокаховську ОТГ, внаслідок приєднання до міста обласного значення селища Дніпряни. Зупинився й на найбільш проблемних питаннях, котрі заважають ще більш ефективному наповнен­ню місцевих бюджетів, а також на глобальних проектах, які вже реалізовано та які будуть реалізовані на території міста найближчим часом. Зокрема, буде споруджено надсучасний ЦНАП (вартість проекту понад 20,69 млн. грн.) та центр олімпійських видів спорту.

Директор департаменту охо­рони здоров’я ХОДА Віктор Короленко розповів про хід реформування галузі та про реалізацію проекту USAID із запровадження в області електронної медицини. 25 грудня очікується запуск в роботу серверної, яка об’єднає в одну інформаційну електронну систему всі заклади охорони здоров’я області – від первинної до третинної ланки. Йшлося також про посилення служби екстреної медичної допомоги, роботу єдиної диспетчерської та закупівлю спецавтомобілів, відкриття нових пунктів базування «швидкої», будівництво 57 нових амбулаторій в сільській місцевості та про реконструкцію вже діючих.

У другій частині засідання Ради регіонального розвитку розповідали про результати запровад­ження реформи децентралізації в області. Успіхами та існуючими проблемами поділилися голови об’єднаних територіальних громад.

Щодо успіхів Асканія-Нова ОТГ розповів голова громади Віталій Свінціцький. До об’єднання про Асканія-Нова знали лише те, що там знаходиться біосферний заповідник, село для одноденного туризму. Однак три роки існування громади довели – тут є що показати і є над чим працювати. У 2015 році бюджет селища Асканія-Нова становив 2,4 млн. грн., зараз ця цифра складає з усіма дотаціями майже 36 млн. грн. До семи населених пунктів приєдналося лише одне село, однак степова ОТГ велика – населення більше 5 тисяч людей.

- У громаді є дві школи, два дитячих садочків, амбулаторія, 5 ФАПів, станція швидкої допомоги, – зазначив Віталій Каземирович. – Перше, на що ми почали звертати увагу – це добробут мешканців маленьких сіл. Аби вони пересвідчилися, що громада – це не лише центр, але й вкладення у майбутнє невеликих населених пунктів. Зараз в усіх селах встановлені дитячі майданчики, працює вуличне освітлення. У 2018 році створений підрозділ соціальної допомоги, у ньому працює 8 осіб, які обслуговують 65 одиноких людей, котрі потребують сторонньої допомоги. У бюджеті передбачені кошти на пільгові перевезення. У 2018 році створили опорний заклад НВК «Асканія-Нова гімназія», до складу якого входить МПК Асканія-Нова, Асканійський дитсадок з ясельними групами та, власне, гімназія. За кошти приватних підприємців закуплено тротуарну плитку та облаштовано шкільне подвір'я. У НВК навчається 621 дитина. Створена дитячо-юнацька спортивна школа, де займаються 150 дітей боксом, футболом, хореографією. Юні боксери мають перемоги Всеукраїнського рівня. У селищі Питомник відремонтували будинок культури. А в селищі Молочне – школу-садочок. У Маркеєвому теж відремонтували школу. Окрему користь принесло громаді переведення всіх закладів освіти та медицини на енергозберігаючі твердопаливні котли. У 2015 році всюди було газове опалення і досить холодні кабінети. Зараз маємо котли і тепло у класах та приміщеннях. До того ж економія 1 млн. 300 тис. гривень щорічно, на відміну від ціни на газ.

ОТГ Асканія-Нова може похвалитися і досить відчутною підтримкою медичного напрямку. Відремонтовано кабінет невідкладної допомоги, приміщення ФАПу в центрі громади, замінені вікна та двері, встановлено опалення. Облаштувати стоматологічний кабінет допомогла участь у конкурсі проектів громад від обласної ради – кошти виділялися по співфінансуванню. Є нове обладнання та ремонти і в комунальній сфері громади. В селі Маркєєво реконструйовано свердловини, частково замінено водогін. Для комунгоспу придбали подрібнювач деревини – так і заготовляють паливо для котлів у навчальні заклади. В Асканія-Нова тільки планують реконструю­вати водогін, але кошти на це вже заплановано. Завдяки співпраці з іноземними партнерами та грантовими програмами громада має контейнери для роздільного збору сміття. А співпраця з сусідами – Тавричанською та Присиваською ОТГ народила цілу програму: три громади, включаючи ОТГ Асканія-Нова, заключили Меморандум з розвитку туристичного кластеру в регіоні.

Більше цікавих проектів для інвесторів, які займатимуться промисловістю та сільським господарством, може запропонувати Музиківська ОТГ. За словами місцевого голови громади Савелія Лейбзона, у цій ОТГ є конкурентні переваги – це сильна й амбітна команда та бажання працювати.

- Головними напрямками дія­льності нашої ОТГ є економічний розвиток та формування точок економічного зростання. На превеликий жаль ми не маємо морського узбережжя, нічого такого, щоб могло стимулювати діяльність. У громаді живе понад 3900 мешканців в п'яти населених пунктах. Разом з тим, на невеликій площі нашої ОТГ діють три агрохолдинги. Є ряд фермерських господарств та підприємств, з якими налагоджено соціально-економічне партнерство. Соціальна інфраструктура представлена двома школами, двома дитячими садками, двома бібліотеками, будинком культури, амбулаторією загальної практики сімейної медицини та двома ФАПами, – розповів Савелій Нолєвич. – Процедура об'єднання розпочалася в 2015 році, але ми наткнулась на спротив тодішнього голови суміжної громади – і в результаті втратили цілий рік, майже 10 млн. грн. державної підтримки і цілий ряд преференцій. У грудні 2016 року поза перспективним планом, але за дієвої підтримки обласної та районної влади ми пройшли перші вибори. Активну участь у нашому об'єднавчому процесі взяв голова Кочубеївської громади Іван Дударь.

На момент об'єднання бюджет Музиківки був 6,6 млн. грн., у 2018 році загальна сума надходжень до гаманця громади склала 40,7 млн. грн. Є різниця і в доходах на одну особу – до об’єднання ця сума ледве перевищувала тисячу гривень, зараз це майже 6 тисяч гривень. Окремої уваги заслуговує система медобслуговування в Музиківській громаді.

- В області поки що жодна громада не пішла на такий крок. Але мешканці нашої ОТГ обслуговуються в лікарнях міста Хе­рсон – у нас кошти йдуть за пацієнтом. Я дуже вдячний Андрію Анатолійовичу Гордєєву та Вік­тору Миколайовичу Короленку, які одразу підтримали нашу ідею. Зараз повністю забезпечення медпослугами наших жителів обходиться в 2 млн. гривень щорічно. Ці гроші лікарні Херсона отримують в повному обсязі, – зазначає Савелій Лейбзон. – В перспективах регіонального розвитку ми бачимо запуск на повну потужність забійного цеху, будівництво другої черги біогазового заводу, заводу з переробки молочної сироватки. Також планується зернопереробний комплекс, цех з переробки фруктів, введення в експлуатацію станції великовантажних автомобілів. У нас є 15 інвестиційно привабливих майданчиків, поки що працювали лише з вітчизняними інвесторами, але іноземних дуже чекаємо. Ми дуже сподіваємося на розгортання масштабних робіт наступного року з ремонту доріг, сподіваємось на реконструкцію Музиківського дитячого садочку та будівництво 36 квартирного будинку для прикордонників та їх родин.

В той же час голови громад Херсонщини говорили й про проблеми, так званий «інший бік медалі» децентралізації.

- У 2019 році ми не отримаємо базову дотацію та додаткову дотацію на утримання закладів освіти та охорони здоров'я, – повідомив присутнім Савелій Лейбзон. – Втратимо майже 3,5 мільйони гривень. Для того, щоб «перекрити» всі витрати в бюджеті ОТГ потрібно «знайти» додатково 7 млн., тобто це достатньо серйозна та відповідальна робота. Але її потрібно робити тому, що громада постраждає, а цього допустити не можна. Для прикладу, Тавричанська громада втрачає 5,3 млн. грн. В 2020 році така ж ситуація може виникнути і в Зеленопідський, і в Костянтинівський ОТГ. Цю проблему можна розв'язати тільки на законодавчому рівні, з цим проханням ми звернемось до народних депутатів. Ще одна проблема, знову заклик до нардепів від Хе­рсонщини – це пролонгація коштів поточного року від ДФРР та інфраструктурної субвенції. З цілого ряду об'єктивних причин ми не встигаємо використати гроші, їх обов’язково потрібно пролонгувати на наступний рік, адже втрачати такі кошти – від цього теж громада постраждає.

Як зазначалося, упродовж кількох десятиліть громади не бачили такого розмаху будівництва та реконструкції, таких обсягів закупівлі комунальної техніки та шкільних автобусів, зміцнення матеріальної бази закладів, заходів, спрямованих на енергоефективність. Йшлося й про міжмуніципальне співробітництво гро­мад, котрі кооперуються в різних сферах, передусім – у туристич­ній та комунальній. Говорили й про проблеми – пов’язані з укладеними попередніми розпорядниками довготривалими договорами на оренду землі за мізерну плату, про законодавчі колізії та кадровий голод, який відчувається майже скрізь. Але, попри всі недоліки, присутні погодилися з тим, що саме за об’єднанням громад – майбутнє для селян.

Власна інформація