Проблема пільгових пасажирських перевезень давно перетворилася в одну з найболючіших в Україні. Нещодавно у Верховній Раді зареєстрували законопроект №5404, який, на думку його авторів, допоможе її вирішити.

За законом витрати на безкоштовний проїзд пільговиків фірмам-перевізникам повинні відшкодовувати місцеві влади. Однак транспортники скаржаться, що виділених грошей не вистачає. На компенсацію проїзду одного пільговика виділяється всього 47 гривень в рік, але й ці гроші не завжди «доходять» до перевізника. Враховуючи, що саме пільгові категорії становлять значну частину пасажирів, підприємства несуть величезні збитки.

Не дивно, що між перевізниками та пільговиками почалася справжня «війна». В деяких автобусах з’явилися оголошення про відмову возити пільговиків, а львівські транспортники навіть погрожували акціями протесту з вимогою скасування безкоштовного проїзду.

Якщо законопроект №5404 буде прийнятий, безкоштовний проїзд замінять адресною соціальною допомогою. Це означає, що кожен пільговик отримає на руки «живі гроші», якими буде розраховуватися за проїзд, як і всі інші пасажири. Автори проекту запевняють, що таке рішення влаштує всіх — і перевізників, і пільговиків.

По-перше, це дозволить зняти напругу між перевізниками та пільговиками.

По-друге, у транспортників з’явиться стимул розвивати ті маршрути, які зараз вважаються невигідними. Наприклад, у віддалених селах, де перевізники нерідко відмовляються працювати, оскільки їх послугами в основному користуються пільговики.

По-третє, людина, яка рідко користується громадським транспортом, зможе витрачати отримані гроші на інші потреби, наприклад, на ліки.

Цілком можливо, що в сформованій ситуації криза в політичних колах сприятиме прийняття даного законопроекту. У такому разі уряду потрібно буде знайти кошти на компенсацію пільгового проїзду. За підрахунками експертів, це близько 20 млрд. гривень.

Хто отримає «дорожні»?

Якщо законопроект №5404 буде прийнятий, компенсацію на проїзд у міському (крім таксі) та на автомобільному в сільській місцевості транспорті, а також на приміських маршрутах, будуть отримувати:

- учасники бойових дій;

- чорнобильці 1 категорії;

- військовослужбовці;

- інваліди I і II групи;

- діти-інваліди;

- діти-сироти;

- ветерани силових структур;

- багатодітні сім’ї;

- жертви політичних репресій.

Крім того, на «проїзні» зможуть розраховувати діти війни, а ветеранам праці право на компенсацію будуть надавати в залежності від сукупного доходу сім’ї.