IMG 3068 1Нещодавно журналісти були запрошені до однієї з ОТГ на Хе­рсонщині. Після побачено, хочеться сказати одне – Херсонщина багата на краєвиди та справжніх роботящих та щирих людей…

 

Чулаківська ОТГ, що в Голопристанському районі, об’єд­налась восени 2017 року. Територіальна громада створена в межах 4-х населених пунктів: села Чулаківка, Рибальче, Забарине і селище Виноградне. Наразі Чулаківська ОТГ є членом асоціації міст України. Це дає підтримку асоціації в усіх добрих починаннях. Та своє об’єднання їм довелось відстоювати понад рік.

Історію об’єднання громади не тільки почули, але й побачили на власні очі регіональні журналісти в рамках проекту «Пульс», курс якого спрямований на зміцнення місцевого самоврядування в Україні. Фінансова підтримка USAID реалізує програму асоціація міст України.

Тернистий шлях об’єднання

Голова Чулаківської сільськ­ої ради Корольова Світлана Володимирівна розповідає, що об’єд­нувались дуже тяжко. За її словами починали йти по перспективному плану, і переговори розпочали з найближчого села. Спочатку почали відмовлятися прості мешканці села Садове, а згодом відмовився і сам голова Садівської сільської ради. Ситуація змінилась, коли Чулаківська сільська рада почала співпрацювати з селом Рибальче.

«Потім звернувся Сергій Володимирович, це село Рибальче, до їх сільради входить три села: Забарине, Виноградне, Рибальче. Населення дуже маленьке. Бюджет вони завжди виконували у березні місяці. У них є кошти з податку - піщаний кар’єр. Я не скажу, що в них були великі податки, але піщаний кар’єр мав таку можливість їм сплачувати. Ми поїхали в Рибальче, люди там не сильно цього хотіли, але все ж таки староста розповів, що це набагато краще. Село маленьке, немає будинку культури, маленька школа на 80 дітей. Та все ж таки ми погодились піти на це, тому сьогодні повернуто майже половину повноважень. Найбільше що сьогодні ми змогли повернути - це бюджет», - розповідає Світлана Володимирівна.

Тож, в 2016 році Чулаківська і Рибальченська сільські ради заявили, що вони об’єднуються.

Досягнення ОТГ

Чулаківська школа зазнала певних змін з моменту об’єднання ОТГ.

IMG 2855 1IMG 2859 1

По-перше, по периметру школи встановили відеоспостереження, яке обійшлося майже в 120 тис.грн.

Також в Чулаківській школі зробили ремонт в спортивному залі, в якому тренуються волейболісти:

«Є у нас волейбольна команда, мабуть, всі чули, вона гримить не тільки на всю Україну, а й за її межами», - ділиться досягненнями спортсменів голова Чулаківської сільської ради.

Та в Чулаківці не тільки волейболістів виховують, але й є умови для тренування футболістів. Є велике футбольне поле «Вікторія», на якому не тільки полюбляють грати місцеві футболісти, а й проводять районні, республіканські та обласні змагання.

В Чулаківській школі планується ремонт їдальні, коридорів.

Село Рибальче — наступна зупинка прес-туру

Назва села досить символічна, адже Рибальче славиться такою професією – як родовий рибалка. І звичайно, 80% роботи пов’язано з рибальством. Та ті, хто немає цього родового статусу рибалки, займаються полуницею, ожиною. Але є й ті, котрі не знаходять своєї роботи в селі, та емігрують. Таких, на жаль, сьогодні аж 40%.

Та не дивлячись на такі показники в селі, є ті, хто душею боліє за свою рідну землю, і прикладає зусиль для її розвитку.

Тому, в Рибальчому досягнень не менше, ніж у Чулаківці.

Рибальченський заклад пов­ної загальної середньої освіти Чулаківської сільської ради Голопристанського району Херсонської області став на рівень вище за минулий рік.

В школі навчаються 84 учні, і найголовніше чому радіють ці діти — це опалення.

IMG 2964 1

До недавнього часу школа опалювалась буржуйками. Коли в школі встановили два котла і стало тепло в коридорах, в їдальні, в спортивному залі, не говорячи вже про самі класи, радощів для всього колективу не було меж.

Директор школи Савватєєва Наталя Василівна згадує, якою була школа, як тільки-но її призначили на посаду директора:

«Я взагалі людина міська, приїхала сюди в село, побачила цю споруду, та довго міркувала, як її опалювати. Це для нас таке свято, ми прибрали всі буржуйки з класів. Встановили два котла і нам дивно всім, що в нас тепло в коридорах, що в нас тепло в їдальні, в спортивному залі. Зроблений великий об’єм роботи».

Також вчителі та староста села, Трофименко Сергій Володимирович, пишаються актовою залою школи. Адже, за словами Наталі Василівни, в цій залі було раніше приміщення комори, був старий інвентар. Тобто в школі ніколи взагалі не було актової зали.

«Нам придбали проектор, це наш екран. Проводимо тут свята, зустрічі. Батьки дуже задоволені, ми дуже задоволені. Влаштовуємо різноманітні заходи, перегляди мультфільмів, фільмів, все в рамках нової початкової школи.

Нам було нелегко цей рік. Ми, коли запускали опалення, встановлювали вікна, у вересні-жовтні у нас вихідних не було. Два місяці в нас була така потужна робота, та я вважаю що це того варте, ми всі разом багато зробили», - розповідає про успіхи директор школи.

Також по всій школі встановлені енергозберігаючі лампи. Завезено нове обладнання в їдальню: електроплита, холодильник і дрібні електропобутові прилади. Оздоблені інтерактивними дошками молодші класи.

Окрім витрачених фінансів на ремонт школи – 2 млн. 200 тис. грн., були так само вкладені моральні та фізичні сили.

За зроблену роботу, за оновлення школи Наталя Василівна дякує всім тим, хто допоміг:

«Зроблений великий об’єм роботи. І звісно за зусилля я вдячна нашим депутатам, Світлані Володимирівні, Сергію Володимировичу, батьківському колективу. Видно, що школа дуже змінилися. Ті, хто в нас не був 2-3 роки, та відвідують нас зараз, вони приємно здивовані».

Не тільки учням школи зробили належні умови в закладі, але й малечам в дитячому садку. Варто зазначити, що дитячий садок та школа знаходяться в одній будівлі. Садок в селі Рибальче існує лише сім років. Тому ремонт, як кажуть «свіжий», і зроблений з «нуля»: ліжечка, стільці, постільна білизна, посуд, іграшки. Наразі існує черга в садок: 10 малеч, а випускається сім дітей.

Від навчальних закладів — до пам’яток та туристичних зон

Далі на журналістів чекав переїзд до села Забарине.

Наразі в цьому селі активно розвивається зона для відпочинку.

В минулому 2018 році відкрилась база відпочинку «Забарино».

Даний туристичний комплекс розташований в унікальному місці України: Дніпровський лиман. Лиман Дніпра – це по-справжньому дивовижний витвір природи! Його популярність серед прихильників здорового відпочинку зростає з кожним роком.

Тут знайдуть інтерес любителі як активного, так і спокійного сімейного відпочинку на воді та в лісі. У розпорядженні відпочиваючих: комфортабельні котеджі з усіма зручностями, ресторан преміум-класу з локальної кухнею, великий басейн з шезлонгами і парасольками, лазня, міні-зоопарк і багато іншого. Комплекс створений з любов’ю до дрібниць, радує око і дозволить під час відпочинку забути про міську метушню.

З комплексу «Забарино» на баркасі можна дістатися до історичної пам’ятки — Аджигольського маяка

Що й зробили журналісти в супроводі голови Чулаківської сільської ради Світлани Корольвої та старости с. Рибальчого Сергія Трофименко.

Аджигольський маяк є найбільш високим маяком в Україні та входить в топ-20 маяків в світі. Знаходиться ця пам’ятка в Херсонській області Голопристанського району поблизу села Рибальче.

IMG 2912 1IMG 2875 1

Будівнитство маяка розпочалось в 1908 році інженером Шуховим. Відкриття відбулось в 1911 році.

Споруда заввишки 64 метра вражає своєю величчю. З його вершини відкриваються чарівні краєвиди на стрічку Кінбурнської коси, на різнокольорові плями сотень островів гирла Дніпра, та широкі простори Дніпровського лиману.

Сергій Володимирович розповів, що маяк незламний, вистояв не одну війну, адже побудований зі спеціального металу:

«Це був експериментальний маяк, його почали будувати, коли в Москві в той же час почали будувати Шуховську телевежу. Побудований з такого металу, що він пережив війни. Він так спроектований, що його не хитає під час вітру. Раніше там стояли дизеля, зараз там стоять сонячні батареї, все автономно. Зараз це стратегічний об’єкт, обмежене відвідування»…

Подорож Чулаківською ОТГ була сповнена не тільки гарними краєвидами і туристичними зонами. В першу чергу, ця екскурсія була про людей. Про людей, які не жалкують ані моральних, ані фізичних сил для поліпшення свого краю. Після побачених змін, покращення умов в навчальних закладах, і найголовніше бажання розвиватися — в підсумку дає позитивний результат. Підтримувати сучасний рівень життя, впроваджувати проекти, грантові надходження та співпрацювати по всіх напрямках – ось наразі рецепт успішного об’єднання Чулаківської ОТГ…

Вікторія Малашенко