grippa bВ кінці квітня на всеукраїнському семінарі «Старт Національної стратегії імунізацї та дорожньої карти», що тривав у Херсоні 2 дні поспіль, була розглянута низка важливих питань імунізації в Україні. Протягом першої сесії прозвучали виступи провідних фахівців України. Зокрема, Олександр Заїка, завідувач відділу стратегії імунізації Центру громадського здоров’я МОЗ України, та Вусала Аллахвердієва, експерт ВООЗ з питань попередження розповсюдження хвороб та імунізації представили поточний стан програми імунізації в Україні.
Як повідомили експерти, за загальним числом випадків кору Україна очолює 10-ку країн світу, в яких є спалахи. По кількості випадків кору на кількість населення Україна друга після Мадагаскару. Нинішній спалах кору в нашій країні найбільший з часу незалежності, захворіло 100 тис. населення, є летальні випадки.
Охоплення імунізацією проти поліо за 2018 рік склало всього 52%, Україна друга в антирейтингу показників щеплення проти поліо після Нігерії. Саме тому для нашої країни в повному об’ємі виділено вакцини ІПВ. Загальні відсотки охоплення вакцинацією зростають, але дуже повільно. У вересні 2018 року створено державне підприємство «Українські медичні закупівлі», яка в майбутньому займатиметься закупівлею імунобіологічних препаратів напряму з виробниками, не залучаючи до цього міжнародних організацій. Наразі всіх видів вакцина є в надлишку.
Стратегію програми імунізації та дорожню мапу України до 2022 року презентувала Катерина Чміль, керівник експертної групи з питань реформування системи громадського здоров’я МОЗ України. «Роль регіонів в програмі імунізації буде зростати. В кожному регіональному центрі має бути окрема група фахівців, що займається імунізацією. Ці люди будуть реалізувати на місцях Національну стратегію і забезпечувати зворотний зв’язок», – зазначила Катерина Чміль.
Фахівець Центру громадського здоров’я МОЗ України Ігор Стариченко говорив про впровадження на загальнодержавному рівні багаторічного планування вакцин та безпечних ін’єкційних матеріалів. За його словами, здійснюються принципові зміни в підходах до розподілу вакцин, а саме: розподіл на усіх рівнях здійснюватиметься за затвердженим графіком, які будуть оприлюднені, розмір надходження більше не повинен перевищувати граничних розмірів запасів вакцин, поставки препаратів зможуть здійснюватися при досягненні мінімально безпечного рівня запасів тощо.
Федір Лапій, фахівець Національної технічної групи експертів з імунізації (НТГЕІ) розповів про роботу і склад групи, що функціонує на громадських засадах з 2012 року. На сьогодні НТГЕІ включає 23 фахівця, в тому числі представники міжнародних організацій, керівники закладів, що підпорядковані МОЗ України, а також вірусолог, інфекціоніст, дитячі інфекціоніст та імунолог.
На території Херсонщини також тривав тиждень імунізації, який проходив у рамках Всесвітнього тижня. На тому, що вакцинація необхідна, наголошують у Департаменті охорони здоров'я Хе­рсонської ОДА, ось на чому наголошує його директор, заслужений лікар України, де­путат обласної ради Віктор Короленко: «Всесвітній тиждень імунізації, це щорічна акція, яка проводиться у останній квітневий тиждень. Акція спрямована на те, аби популяризувати використання вакцин, які необхідно проводити кожній людині, незалежно від її віку: якісь у дитинстві, якісь відповідно до віку.
Ще на початку минулого століття було визнано, що саме імунізація є найбільш успішною у боротьбі з цілим рядом інфекційних хвороби, у т.ч. й тих, які не можна вилікувати, а можна тільки попередити. Саме своєчасно зроблене щеплення не тільки може зберегти людині життя, але й є досить економічно ефективною профілактичною стратегією, адже вартість вакцин мізерна, а у більшості випадків вона для людини є безкоштовною, адже за це сплачує держава, ніж потім можливе лікування.
Своєчасно зроблене щеплення дозволяє сьогодні боротися і попереджувати 28 тяжких інфекційних хвороб.
Сумна статистика свідчить, що в Україні ще досі існують певні міфи щодо того, що вакцини можуть зашкодити життю людини, і від цього вона може навіть померти.
Не дивлячись на проведення роз’яснювальної роботи, і сьогодні частина українських дітей та дорослих залишаються не вакцинованими.
За даними ВОЗ щорічно від того, що не було своєчасно зроблено профілактичні щеплення помирає до 20 мільйонів людей та близько 1,5 млн. малюків. Всіх цих людей можна було б врятувати від смерті, якби вони своєчасно зробили відповідні щеплення.
Наші більш детальні роз’яс­нення щодо проведення щеплення так само як і спростування найбільш поширених вигадок про те, що вакцинування проводити не слід, ви можете прочитати на сайті Департаменту охорони здоров'я Херсонської ОДА (http://doz-kherson.com.ua/)», - зазначив Віктор Короленко.