9af8b0617 квітня в Херсонському обласному госпіталі інвалідів та ветеранів війни обговорили стан виконання у 2018 році обласної цільової програми медичної реабілітації та соціальної реадаптації учасників антитерористичної операції на період до 2020 року. Під час зустрічі обговорювалися питання медичної частини програми, що вже рік впроваджується на теренах області. Повідомляє офіційний сайт Департаменту охорони здоров’я в Херсонській області.
«Програма передбачає покращення матеріально-технічних та лікувально-діагностичних баз обласного госпіталю інвалідів та ветеранів війни і обласної лікарні відновного лікування. В 2018 році із передбачених для госпіталю 7 млн. грн були виділені 2 млн. грн. За ці кошти протягом року було закуплено сучасний апарат для ударно-хвильової терапії, апарат ЕКГ, центрифугу в лабораторію, технологічне обладнання для харчоблоку, обладнано внутрішній пандус, частково відремонтовано неврологічне відділення, а також була зроблена проектно-кошторисна документація з отриманням експертного звіту для початку ремонту будівлі фізіотерапевтичного відділення, що знаходиться в аварійному стані», - розповів начальник госпіталю Валерій Тимошенко.
Станом на 1 січня 2019 року за даними лікувально-профілактичних закладів в області 6263 учасники АТО, з них 91 особа з інвалідністю. Протягом минулого року стаціонарне лікування отримали 1227 демобілізованих учасників АТО. За підсумками диспансеризації понад 2,5 тис. осіб потребують психологічної допомоги. Спеціалістів-психологів в області, що пройшли спеціальне навчання і мають навики роботи з учасниками АТО/ООС, не вистачає.
За словами головного лікаря обласної лікарні відновного лікування Вікторії Вагнер, по програмі заклад отримав 240 тис. грн, які були витрачені на харчування, медикаменти і діагностичне обстеження для учасників АТО, а також на капітальний ремонт двох палат неврологічного відділення.
«Наразі вводиться в експлуатацію другий етап: бальнеологія, грязелікування, сателітлікування, парафінолікування, світлолікування, тобто додаткові напрямки реабілітації пацієнтів. З квітня 2018 року ми вже прийняли 160 учасників бойових дій», - повідомила Вікторія Вагнер.
З пропозиціями внесення змін до обласної програми виступив Юрій Любченко, головний спеціаліст південного міжрегіонального сектору Державної служби України у справах ветеранів та учасників АТО. Він запропонував розробити програму, що фінансуватиметься районними бюджетами і бюджетами ОТГ і передбачатиме безкоштовні ліки, створення кабінетів психічного здоров’я, розробку індивідуальних планів реабілітації, створення єдиного реєстру тощо.
Значну допомогу в роботі з учасниками АТО надають волонтери обласної організації Товариства Червоного Хреста разом з капеланом Юрієм. Психологи-волонтери організації проводять майстер-класи з малювання на воді, кінолекторії, виїзні сімейні семінари, екскурсії.
На важливості соціальної реабілітації та власних зусиль учасників АТО наголосила психолог госпіталю Емма Хутковська: «Ми роздаємо друковану продукцію, щоб люди знали, що таке посттравматичний стресовий розлад. Психологічна допомога по телефону надається цілодобово, в тому числі членам родин, але допомогу отримують ті, хто хочуть її отримати, хто шукає допомоги і просить її».
Учасники АТО, що брали участь в заході, висловлювали свої думки та побажання, задавали питання по ходу обговорення. Врешті було вирішено провести ще одну зустріч за участю представників соціальних служб та центру зайнятості.