1. rishuk 31 03НАВКОЛИЩНЄ СЕРЕДОВИЩЕ – НАШ ДІМ, ДЕ МИ ЖИВЕМО:

3.1. Створення законодавчої бази для будівництва сучасного

екологічного сміттєпереробного заводу

Ми всі потопаємо в смітті. Це стосується не лише 186 округу. Особисто я цим питанням займаюся вже понад 5 років. До різних виборів, перевиборів, роботи в ОДА. Для того, щоб вирішити питання утилізації твердих побутових відходів, нам потрібне будівництво сміттєпереробних заводів. На жаль, законодавча база неврегульована. В Україні відсутній зелений тариф на електроенергію, отриману з переробки сміття.

Тобто, працює завод, який виробляє електроенергію, і немає відповідного зеленого тарифу для цього виду енергії. Хоча цей тариф працює на сонячній енергетиці, вітро-, біогазі.

Якщо взяти об’єми потреб Херсонщини, будівництво заводу буде коштувати десятки мільйонів євро. Я хочу вас порадувати. Не всі заводи просять сортувати сміття. Можна його просто збирати в одному місці, і комп’ютер зробить свою справу.

У той же час ніколи держава не дозволить собі таке дороговартісне будівництво. Треба залучати інвестора. Але інвестор ніколи не буде працювати без прибутку. Отже, немає зеленого тарифу – немає прибутку.

Наприклад, одна квартира у Варшаві платить за утилізацію сміття 30 євро. Для наших громадян – це непідйомна сума. Проблема сміття має вирішуватися як проблема сміття й податків. Вважаю, щоб вирішити питання сміття, по-перше, треба приймати закон про зелений тариф, а по-друге, має бути створена єдина мережа будівництва сміттєпереробних заводів. Бо якщо ми почнемо везти сміття з Генічеська до обласного центру, воно буде «золотим». Краще збудувати кілька менших заводів, ніж один великий. По-третє, держава змушена буде платити дотацію на переробку сміття. І по-четверте, треба створювати привабливі умови для інвесторів: зменшувати податки, передбачати пільги.

3.2. Створення державної цільової програми захисту жителів від наслідків роботи заводу «Титан»

Завод «Титан» – ракова пухлина Хе­рсонської області. Він працює вже 50 років, зараз він – на окупованій частині АР Крим. Усі популістські заяви політиків, що «Титан» можна закрити, вважаю маячнею. Це нереально. До тих пір, поки не вирішиться питання відносин із РФ. Те, що говорять, що в РФ постраждалим виплатять компенсацію по 10 тисяч доларів – теж маячня. Ведуться розмови, що сировина для цього заводу постачається з України, тож якщо перекрити поставки, він зупиниться. Але ж він не зупиниться. Знайдуться інші шляхи - через море, наприклад. І він працюватиме далі.

Ми можемо боротися з наслідками. Пан Сергій Рибалко, голова екологічної комісії Херсонської обласної ради, був дуже проти того, щоб ми придбали пересувну лабораторію на колесах. Для чого вона потрібна? Для того, щоб у навколишніх селах моніторити ситуацію щодо забруднення повітря, ґрунтів унаслідок діяльності заводу «Титан». Це дозволило б розуміти, що там відбувається, та вчасно реагувати на проблеми.

Також пропонуємо запустити програму безкоштовних онкооглядів. Її реалізація дозволить вчасно виявити небезпечний недуг, тим самим мінімізувати втрати людських життів.

3.3. Впровадження повного фінансування зарплат для лісників і програми збереження та розвитку лісів Херсонщини як національного скарбу

Питання стосується мене безпосередньо. Бо вороги намагаються сказати про мою причетність до підпалу лісу. Я скажу, що перший страйк, який я прийняв, будучи заступником голови ОДА, це був страйк лісників. Це було 4 роки тому. Тоді всі лісництва залишилися без фінансування. З однією лише умовою: що напиляєте, те й отримаєте. У нас, на Херсонщині, ми розуміємо, що наші ліси штучні. Вони не були ніколи промисловими, як на заході й півночі України. Якщо у нас було раніше більше 1000 працівників лісгоспів, зараз їх менше 400. Про що це говорить? Що не може здійснюватися ані нормальна охорона, ані висадка лісів, не проводиться відновлення лісонасаджень. Я ставлю за мету, щоб лісники та лісництва займалися не заробітком, а висадкою лісу, його захистом. Держава має достойно оплатити їхню роботу, тим самим припинити спекуляцію. Знаєте, так і пожежі припиняться.

3.4. Укріплення Чорноморського узбережжя від Скадовська до Хорлів

Працюючи в ОДА, я стикнувся з тим, що Херсонська область щороку втрачає від 5 до 10 м Чорноморського узбережжя. Для того, щоб зберегти ці території, треба займатися берегоукріпленням. Це дороговартісно. Але державна підтримка та активність приватних підприємців, які там працюють, можуть це зробити. Україна як держава має не лише захищати свої землі на кордонах, а й зберегти узбережжя. Мене турбує Приморське, яке йде під воду. Роботи з берегоукріплення там розпочали завдяки грантовій підтримці. Але має включитися держава. Бо ніякий інвестор чи грант не врятує територію України – про це повинна подбати сама держава.

3.5. Встановлення сучасної дренажної системи в населених пунктах, які страждають від підтоплення

Проблема триває не один десяток років, зокрема в Новій Маячці, Подо-Калинівці, Тарасівці. Всі ми бачимо, до яких глобальних наслідків призвело це в Новій Маячці в 2019 році.

Сьогодні технології дозволяють зробити дренаж – відведення поверхневих вод. Так вийшло, що за великої кількості опадів (в Новій Маячці випало 1,5 норми опадів) тут одне рішення, яке треба прийняти раз і назавжди – до своєї програми ми ставимо вирішення цієї проблеми шляхом проектування та будівництва дренажної системи по водовідведенню. Це немалі кошти, це серйозний шлях, але він вартий того, щоб його пройти.

3.6. Розробка програми утилізації старих засобів захисту рослин

Проблема утилізації старих засобів захисту рослин триває не один десяток років. Це ті засоби захисту рослин, що залишилися нам у спадок після розпаду СРСР. Вони заборонені для використання на полях, і тільки на території Херсонщини цих речовин накопичено 1800 тонн. Частина з них зберігається, на жаль, у Каланчацькому районі, у нашому окрузі. Це насправді велика проблема, тому що вони зберігаються в неналежних умовах. Контейнери руйнуються з роками, виникають підтікання – і все потрапляє до ґрунту, забруднює.

Проблема ця не вирішувалася раніше через дві причини: по-перше, тому що в Україні були відсутні підприємства з утилізації, а по-друге, діяла заборона на вивіз пестицидів для утилізації за межі України. Це глухий кут.

Сьогодні вирішення проблеми вбачаю у використанні сучасних технології. Уже 20 років в Україні успішно працює агрохімічна компанія «Укравіт», яка виграла нещодавно грант на обладнання з переробки старих пестицидів. Ми бачимо, що в подальшому «Укравіт» зможе зайнятися переробкою та утилізацією пестицидів на Херсонщині.

3.7. Відновлення роботи морпорту в м. Хорли та м. Скадовськ. Втілення програми (розробленої ще у 1980-х роках) з намиву пляжу в районі морського порту Скадовська

У нас на території округу, у Скадовському та Каланчацькому районах, Скадовську та Хорлах, є морські порти які, на жаль, сьогодні не працюють. Але всі ми чудово розуміємо, що ми маємо їх розвивати. Є різні варіанти, як це зробити: це може бути концесія, може бути оренда. З 2017 року на Херсонщині успішно втілює інвестиційні проекти група компаній «Віндкрафт», яка, наскільки мені відомо, у майбутньому в рамках уже розробленої програми планує саме через морський порт Скадовська завозити обладнання для введення в експлуатацію вітрових електростанцій. Тобто, будуть проводитися днопоглиблювальні роботи, перспективи для порту є. Тому ми включаємо до програми дій розвиток цього проекту.

Втілення програми з намиву пляжу в Скадовську. Ми бачимо, яка проблема в цьому курортному місті виникла після того, як почав діяти порт - проблема з набережною. Порт і міський пляж знаходяться в безпосередній близькості один від одного, і тут виникає конфлікт інтересів - тих, хто хоче розширення можливостей порту, і тих, хто готується до прийому відпочиваючих. Я знаю, що ще в 1980-х роках був розроблений проект заглиблення акваторії порту з намивом, збільшенням саме міського пляжу. Ми хочемо підняти цей проект і втілити його в життя.

Щодо берегоукріплення. Щороку море забирає від 6 до 10 метрів узбережжя. Якщо держава не втілить такі важливі для регіону проекти з берегоукріплення, приватні компанії, які б вони не були великі чи малі, ніколи цього не зроблять. Свого часу в ХОДА ми розробили проект укріплення берега в с. Приморському. Наразі стоїть питання його фінансування. Тобто діємо за принципом: є проблема – пропонуємо її вирішення – беремося за роботу.

  1. КУЛЬТУРА І СПОРТ. УКРАЇНА – ПОНАД УСЕ!

4.1.Відновлення будинків культури в кожній місцевості

Як ми говорили раніше, у нас на території 186 округу знаходяться біля 160 населених пунктів. Ми проїхали понад 130 і бачимо, що з будинками культури є проблема. 95% в задовільному стані – течуть дахи, грибок, відсутність опалення. Розумієте парадокс: з одного боку, ми прагнемо, щоб молодь жила в селі, а з іншого – умов для цього не створюємо. У мене теж є діти, і як усі батьки, я хочу, щоб вони чимось займалися - танцювали, співали. Якщо в місті влаштувати дитину в гурток простіше, то на селі – в таких будинках культури (якщо їх не відновити) - то і такої можливості не буде.

У деяких селах інша проблема: самі будівлі будинків культури занадто великі, населення села потребує значно меншого приміщення. І це окреме питання. Тобто ситуацію кожного населеного пункту треба розглядати, для кожного обирати свій механізм вирішення проблеми.

Ми собі ставимо за мету відновити культуру на селі. Тому будемо над цим працювати.

4.2 Фінансова підтримка талановитої молоді та заохочення для її викладачів

Наш благодійний фонд вже 4 роки в рамках мотиваційної програми «Кращий учень району» успішно працює. Діти, які перемагають в олімпіадах, МАН, отримають почесні відзнаки, грошові винагороди. Адже без підтримки молоді ніяк. Ми бачимо, що зараз талановита молодь стає робітничими кадрами в Польщі, Німеччині, Чехії та інших країнах. Відтік молоді буде продовжуватися, і програма підтримки талановитих, розумних учнів, студентів дуже потрібна. Що це може бути за програма? Це фінансування стартапів, можливість придбання житла в розстрочку для молодих спеціалістів, преміювання. Зусиллями одного благодійного фонду цього не зробиш. Це питання держави. Наша мета – зробити все, щоб такі програми підтримки працювали.

Ще одна сторона медалі – гідна підтримка педагогів. Сьогодні вчителі – такі ж благодійники, як і ми. Тільки ці благодійники працюють за таку заробітну плату. Ми розуміємо, що маємо лобіювати інтереси вихователів, вчителів, педагогів, щоб дійсно європейську державу будувати. В Європі вчитель – це одна з більш оплачуваних професій, а в нашій країні молодь не зацікавлена мати таких фах. Через це створюється дефіцит кадрів, і питання якості освіти стає ключовим. Хочемо зупинити потік еміграції, у тому числі освітньої – треба підтримувати талановиту молодь та її викладачів!

4.3. Розвиток спорту і пропагування здорового способу життя

У Херсонській області діяла непогана програма розвитку футболу. У рамках проекту «Розвиток в області мережі сучасних спортивних споруд» та бюджетної програми «Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям в регіонах України» було збудовано та реконструйовано кілька десятків футбольних майданчиків зі штучним покриттям за рахунок держави – як в обласному центрі, так і в районах. Наша молодь, на жаль, застрягла вдома в комп’ютерах, гаджетах, а наша мета – пропагувати здоровий спосіб життя, залучати її до занять спортом. Адже здорове покоління – це здорова нація! Будівництво спортивних майданчиків та спортзалів якраз цьому сприятиме. У нас є що показати в Олешківському та Чаплинському районах. Маємо позитивний досвід і щире бажання плідно працювати в цьому напрямку й надалі.

Далі буде.