рефПрийняття Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», №2168-19 від 19.10.2017 р. визначило початок реа­лізації реформи фінансування медичної допомоги в Україні. Після прийняття різних регуляторних актів реформа розпочалася зі змін фінансування первинної ланки медичної допомоги.

Об’єднані територіальні громади відіграють вирішальну роль у її успішному досягненні, тому що вони є засновниками та власниками закладів первинної медичної допомоги на своїй території. Відповідно до Закону, заклади ПМД перетворюються з установ державного бюджету на комунальні некомерційні підприємства (КНП). Особливість реформи полягає в тому, що власником медичного закладу залишається місцева громада, а керівник закладу їй підзвітний. Більшість закладів ПМД, які підписали договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) отримали значно більше коштів, аніж за програмою медичних субвенцій.

 

Про активне посування реформи охорони здоров’я на Херсонщині повідомляє Херсонський Центр розвитку місцевого самоврядування.

У Херсонській області зараз функціо­нує 12 закладів охорони здоров’я первинного рівня (10 КНП: «ЦПМСД міста Нова Каховка», «Кочубеївський ЦПМСД», Білозерський, Великоолександрівський, Великолепетиський, Виноградівський, Голопристанський, Каланчацький, Каховський, Олешківський ЦПМСД, 1 ТОВ «МСЧ «Медичний центр «Богдан» та 1 ФОП). Вказані установи уклали договори с НСЗУ, в тому числі 3 заклади ПМД є власністю об’єднаних територіальних громад (Кочубеївська ОТГ, Виноградівська ОТГ, ОТГ Нова Каховка).

Вже в кінці року до системи e-Health підключилися 34 заклади ПМД та 689 лікарів Херсонщини. Декларацій підписано 59% від зареєстрованого населення. Упродовж 2018 року автономізовано в області 23 надавача первинної медичної допомоги. Заклади охорони здоров`я, що подали заяви до Національної служби здоров’я України під час «третьої хвилі», а таких по Херсонській області 31, зможуть укласти договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій вже найближчим часом.

Досить відчутно змінилося й фінансування тих закладів та заробітна плата тих медичних працівників, які вже працюють за новою системою. Наприклад, у Центрі ПМСД м. Нова Каховка, який обслуговує 67 800 пацієнтів, 55,8% з яких уже підписали декларації, за листопад отримали 2,5 млн грн виплати від НСЗУ, тоді як раніше його субвенція була 1,2 млн грн. Вже сьогодні зарплати лікарів, які набрали 100% декларацій, становлять 15-16 тисяч гривень замість 6 тисяч, а зарплати медсестер зросли до 10 тисяч гривень замість 5 тисяч. Досвід тих медичних закладів, які усвідомили необхідність змін і перейшли на нову систему роботи засвідчує, що фінансування лікарень зросло в рази, а це дозволило не лише підняти зарплати медикам, а й зробити ремонти в лікарнях, закупити обладнання, витратні матеріали тощо.

Що ж до продовження реформи, то цьогоріч обіцяють продовження змін: принцип «Гроші йдуть за пацієнтом» запрацює в усіх комунальних медичних закладах, запрацює програма «Безкоштовна діагностика», «Доступні ліки», буде виділена субвенція місцевим бюджетам на спеціалізовану амбулаторну, стаціонарну та екстрену медичну допомогу, відбудеться трансформація екстреної медичної допомоги, будуть виділені кошти для державної закупівлі ліків і медичних виробів, відшкодування вартості препаратів інсуліну та лікування за кордоном тощо.

реф1

реф2