36476710 2175957539354930 2276605474612707328 oВ кінці червня керівники Херсонських ОТГ відвідали Люблін (Польща) з метою вивчення найкращих практик надання житлово-комунальних послуг у контексті впровадження реформи децентралізації. Гості з Херсонщини зустрілися з керівництвом місцевих Гмін та відвідали їх комунальні заклади – завод з сортування відходів у Гміні Рокитно, системи очистки стічних вод у Гміні Немце, окрема станція збору, очищення, стічних вод та станції водопостачання у Гміні Острувек.

Враженнями від поїздки та побаченого поділився в.о. старости Долматівської ОТГ Сергій Зуденков (Добропільський старостинський округ):

- З того, що я побачив, розумію яку важливу роль грає впровадження ефективного законодавства. Наприклад, по збору сміття, ми поки що не можемо зробити того, що досягла Польща. Вони навели порядок зі сміттям ще 4 роки тому. А все завдяки закону, в якому йде мова про те, що людина продукує сміття протягом своєї життєдіяльності, тому зобов’язана за це платити. Сподіваюсь, ми зможемо це впровадити і у себе в громаді. Під час візиту поляки неодноразово повторювали нам: «Ми йшли до успішного впровадження реформ більше 20 років, а ви розпочали свою роботу тільки кілька років тому». І, попри це, тамтешні органи місцевого самоврядування завжди кажуть, що їм теж не вистачає коштів. Мовляв, держава могла б надати більше грошей. Що ще відмінного у польських гмінах? У нас в громаді основний бюджетоутворюючий податок - це податок на землю. А в Польщі - це податок на майно. Якщо ми боремось за те, щоб нам платили за наші склади та ангари і будівлі, то там це закріплено на законодавчому рівні. Прийшли, обрахувати та сплатили, ось і все. За словами тамтешніх голів тільки останні 4 роки вони можуть нормально працювати не лише зі своїми грошима, а й з грантовими коштами. Нас возили на 2 сміттєпереробних заводи, один повного циклу, для створення біогазу, а другий - це сортувальна станція. Вони побудовані за грантові кошти, 30% платили громади. І це не якась одна об'єднана громада, а це договір про співпрацю декількох громад. І вони збирають з всіх громад сміття, привозять на ці станції. Є дві стадії сортування, а потім його переробляють в біогаз.

Докладніше про досвід колег з польських гмін розповів голова Бехтерської ОТГ Михайло Буряк:

- Мене найбільше зацікавило, що на законодавчому рівні закріплено, що за сміття повинні платити всі. Вони наголошували на тому, що в них поки що дві фракції сміття, це «біо» і «сухе». Очікується, що скоро в них буде 4 фракції сміття: папір, скло, поліетилен та інші біорештки. Коли ми цікавилися в місцевих бургомістрів, як на це реагують люди. То відповідь була такою: мешканці гмін спочатку були проти, але згодом побачили, що якщо збирати, сортувати і переробляти, то нема ніякого забруднення території. То зараз люди не сперечаються, і задоволені станом справ. На сортувальному заводі мені сподобалась технологія аерації: по периметру їде спеціальний аератор, через кожні 10-15 хвилин викидається спеціальна речовина, яка абсорбує запахи. Мене зацікавила вартість цього сміттєпереробного комбінату. Будівництво заводу вони розпочали 2 роки тому, потім в 2017 запустили, все обійшлося в 53 мільйони злотих. Для Європи це не такі великі кошти. Що стосується вартості сміття, то встановлено одну ціну - шість злотих з багатоповерхових будинків, а 12 злотих з приватних будинків. А водопостачання 3-4 злотих. Сміття збирається в них у спеціальні контейнери. В одних гмінах виграли грант і роздали людям контейнери для збору. В інших випадках мешканці гмін самі закуповували контейнери. До речі, бургомістри відзначають, що коли місцеві самі купують якесь приладдя чи техніку, за свої ж гроші, то ставляться до майна набагато обережніше.

Ще мене здивувало, що будуються дороги за державні кошти. Будуються по європейським стандартам, тротуари з обох сторін, один тротуар для пішоходів, інший для велосипедистів.

Побувавши за кордоном та впевнившись у тому, що сортування сміття – наразі гарний приклад для наслідування, голова Каланчацької ОТГ Володимир Зінчук, вирішив і в себе в громаді ввести деякі зміни.

- Ми зараз відпрацьовуємо момент, щоб ввести по принципу Польщі місцевий податок і збір для населення в ОТГ по збору сміття, - розповідає Володимир Калинович. - Зрозуміло, ми розрахуємо цей тариф, обговоримо його з громадою. Та прийдемо до якогось логічного висновку. Для того, щоб цей податок, який буде обов'язковим для всіх, дав нам можливість реалізувати державну концепцію по сортуванню сміття. Звісно, зараз здається, що сортувати сміття – то дуже дорого, але якісь поступові кроки, які нам доступні зараз треба робити вже сьогодні. Для початку потрібно хоча б поставити сміттєві баки у бюджетних закладах. Наприклад, школах та садочках. А що стосується податку на сміття, то законодавча база дозволяє нам це зробити. Це можна називати місцевим податком, можна назвати оплатою за утилізацію сміття. Головне, щоб це був податок, тоді він зобов'язує людину сплачувати. Він зобов'язує платити і бюджетні організації. Зрозуміло, що ставки будуть різні. Але їх потрібно розрахувати, оприлюднити, обговорити перш за все з населенням. Ось у wмене була така ситуація, коли в громаді підняли тариф на воду, одразу всі прийшли скаржитися. Особливо, пенсіонери, пільговики. Я обговорив з ними не один раз цей тариф, і в результаті всі погодилися. Так і тут треба провести слухання, засідання, винести на сесію та затвердити. Таким чином, це буде перший крок для наведення ладу.