DSC04184 1Щороку напередодні річниці визволення Олешшя від німецько-фашистських загарбників проходить конкурс серед ветеранських організацій на кращу Книгу Пам’яті. Цього року перше місце посіла Книга Олешківської міської організації ветеранів. Про підготовку та титанічну роботу над Книгою розповіла керівник ГО Тамара Василівна Федоренко.

- Книга пам'яті створювалася на основі тих даних, які ми отримали завдяки дослідженням. За час моєї роботи, а це вісім років, ми створили Книгу Пам'яті своїми зусиллями, - розповідає Тамара Василівна.

Передували великій Книзі невеличкі брошури, видані ветеранською організацією у різні роки. У першій йшлося про пам'ятники Другої світової війни на території Олешківського району:

- Ми досліджували історію створення пам'ятників Другої світової війни у місті Цюрупинськ. Для цього провели конкурс серед шкіл. Потім зібрали матеріали, які написали діти, й на основі цього створили брошуру саме про пам'ятники. На території міста Олешки 12 пам'ятників, вони сфотографовані та всі записані. Далі організували конкурс «Свята перемога». Знову ж таки розраховували на допомогу школярів, діти писали про учасників бойових дій, які живуть на території міста Олешки. На основі досліджень ми написали нову брошуру. Далі зібрали інформацію серед дітей війни та, виходячи з даних, написали брошуру «Війна у долі моєї родини». Потім зібрали газетні матеріали, спогади, тобто все про учасників бойових дій Великої Вітчизняної війни. Та знову створили брошуру «Про тих, хто ніколи не буде забутий».

Після цього дослідження ветеранів стосувалося партизанського руху на Цюрупинщині. Для цього вони відвідали Копані, Козачі Лагері, Виноградово. Їздили до архіву в Херсон, брали документи та невдовзі написали п'ять невеличких книг, стосовно партизанів. А дещо пізніше, коли розпочалися розмови про створення всеохоплюючої Книги Пам’яті, то у ветеранської організації Олешок вже був напрацьований матеріал.

- Нашими брошурами ми охопили майже все. Однак вирішили створити велику Книгу Пам’яті, де могли б згадати кожного захисника нашої Батьківщини, – підкреслює Тамара Василівна. – І ось вона в нас є, і навіть посіла перше місце в районі серед інших Книг. Спочатку ми написали про героїв Другої Світової війни, потім учасники бойових дій, які вже після війни лишилися жити в Олешках, тобто нетутешні солдати. Зібрали інформацію та фото про 60 осіб. Є тут і ті, хто живий, і ті, хто пішов до іншого світу. Далі у нас в Книзі згадуються почесні громадянин міста Олешки, їх вісім чоловік, сім з них учасники бойових дій, та одна призерка Олімпійських ігор – Вікторія Кравченко.

Згадали у Книзі й про гордість Олешок – видатних земляків. До таких, без сумніву, належить Лука Лукич Балашов – конструктор космічних систем та ракет. Олешківчани знали про нього небагато, за життя.

- Тільки після його смерті ми дізналися, що вся його діяльність була засекреченою, – розповідає Тамара Федоренко. – Згадали ми й про Євгена Матвєєва у Книзі. Це видатна людина. Я особисто з ним декілька разів зустрічалася. Далі йдуть Юхим Спиридонович Михайлів – художник, письменники Іван Дніпровський та Анатолій Степанович Шаталов, Костянтин Гнатович Кудієвський – відомий скульптор, Федір Аполлонович Піроцький – винахідник електричного трамваю… Ну і вже наші сучасники: директор (в минулому) музею бойової Слави Валентина Тихоновна Ніконова. Далі директор цього ж музею, яка працює зараз на посаді, вона нам допомагає – Валентина Миколаївна Бредихіна. Поки що не вистачає гарного матеріалу про Миколу Куліша, однак ми працюємо над цим.

Зараз ветерани міста Олешки активно підключаються до роботи з учасниками АТО. Адже під час різних конференцій та круглих столів, вони так чи інакше зустрічаються з сучасними захисниками. І молодому, підростаючому поколінню цікаво слухати не лише про події 75 річної давнини, а й про сучасну Україну, про її Героїв.

За словами Тамари Василівни, всі титанічні зусилля, щодо Книги Пам’яті, це тільки початок дуже великої роботи. Ветерани хочуть встигнути дуже багато, і лишити по собі якомога більше спогадів. Адже, на сторінках подібних Книг, пам'ять людська оживає...

Ольга Краснюк