IMG 2283 1Бібліотека на селі – була і залишається острівцем культури, головним інформаційним центром та місцем відпочинку, де можуть поспілкуватися та цікаво провести час як дорослі, так і діти.

 

Селищна бібліотека в Новій Маячці Олешківського району виконує чимало місій. Кожен, хто переступає поріг цього закладу – поринає у чарівний світ книг. Невеличке приміщення, ошатно прикрашені та оснащені стенди, книжкові виставки, тематичні полички – все це створює неповторну атмосферу затишку та творчості.

А берегинями цих надбань є компетентні, віддані професії, майстри своєї справи, чарівні жінки – завідувач Новомаячківської селищної бібліотеки для дорослих – Орешко Тамара Володимирівна та керівник Новомаячківської се­лищної бібліотеки для дітей – Дроздова Тетяна Сергіївна.

Новомаячківська сільська книгозбірня вирізняється серед інших власним унікальним музеєм. Про ідею та роботу над створенням якого розповіла Тамара Володимирівна.

IMG 2260 1

- Все почалося з 2009 року. В Херсонській обласній бібліотеці проходив проект - «Тут Батьківщина має початок», і саме він підштовхнув нас на такий крок. Ми почали збирати різні речі від мешканців. Таким чином у нас виник музей при бібліотеці. І це зараз наша унікальність. Наша бібліотека бере участь у різних конкурсах. У Херсонській обласній бібліотеці ім. О. Гончара проходив конкурс інноваційних ідей. Так як при нас був музей, а при бібліотеках інших такого немає, ми представляли свою роботу і зайняли третє місце. А ось не так давно, у 2017му році ми зайняли третє місце у конкурсі дослідницьких робіт. Ми також проводили дослідження по селищу по весільних обрядах. У нас цьому присвячений цілий куточок, – говорить пані Тамара.

Бібліотека в Новій Маячці стала надійним помічником в освіті та самоосвіті, надає допомогу вчителям у підготовці уроків, а учням і студентам в опануванні навчального матеріалу. Неодноразово спільні проекти та надбання бібліотеки ставали в нагоді школярам. Так, працюючи з матеріалами бібліотеки учні займали перші місця в різних конкурсах.

IMG 2292 1

«Спільно збирали весільні фото, проводили дослідницьку роботу. Знаходили мешканців, які прожили разом по 30 років, побували в гостях. Вони подарували нам світлини зі своїх весіль, – розповідає Тамара Володимирівна про співпрацю з учнями. – Щороку в травні приходять учні на екскурсію. Коли починаєш їм розповідати, діти підтримують бесіду. Вся наша робота пов'язана з музеєм, з національними костюмами, з переодяганням, з гуморесками, все взято з нашого музею. Їм це цікаво».

IMG 2247 1

IMG 2251 1

Музей – це своєрідний місток між сучасним і минулим. Громада, яка має хоча б маленький свій музей, вважається багатою, адже вона має своє минуле, яке старанно шанує. Краєзнавчо-народознавчий музей при бібліотеці – це суттєвий внесок в історію та культуру села. Тут завдяки його жителям зібрані цікаві предмети старовини та зберігаються унікальні історії. В музеї налічується понад 400 експонатів. Спільними зусиллями створена книга історії селища.

IMG 2277 1

В міні-музеї знаходиться карта, намальована олівцем, відвідувачі із задоволенням фотографуються біля неї.

Музейні стенди передають історію села від давнини до сьогодення. Тут зібрані матеріали про видатних і невідомих мешканців села, воїнів-визволителів, афганців, учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, учасників АТО.

Зберігаються у музеї речі односельця Турчина Миколи, якого родина довгий час вважала зниклим без вісті під час другої світової війни.

Серед почесних мешканців і герої праці, заслужені артисти та вчителі.

- Комбайнер Воронець Георгій Васильович. Коли ми збирали матеріали по селу, він прийшов сюди з усіма онуками, з дочкою, у читальному залі розповідав про своє життя. Наш поет. У нас їх два. Сироваркін – проживає в Новій Маячці, а Наумова мешкає у місті Херсоні. Вона сама писала гуморески і возила на передачу «Розсміши коміка», вони з дітьми, а дітям по 5 років, виграли по 50 тисяч гривень. Піскун – це в нас заслужена артистка, тут мешкає її племінниця. Ще в нас є заслужена вчителька України. Вона вела початкову школу. У нас тут є матері-герої­ні... .Коли до нас приходять діти на екскурсію, ми включаємо цей патефон. Скриню вони обожнюють. Розповідаємо дітям, з чого раніше в Україні розпочиналася сім'я, чого посаг складався у скриню, – розповідає про надбання музею завідувач бібліотеки.

Двері бібліотеки відкриті для усіх, сюди охоче приходять дорослі і діти не лише за літературою. В стінах закладу проходять різні мастер-класи та тематичні вечори.

IMG 2311 1

- У нас є майстриня Гузенко Людмила Миколаївна, яка співає в нашому будинку культури, в народному колективі. Вона приходить і проводить тут майстер-класи. Вікова категорія різноманітна, що діти, що дорослі. Сушко Володимир Васильович, недалеко живе від центру, він працює дома. До нього приходять і дорослі, і діти. Він з листівок шиє. У нас ще є читальний зал. В минулому році на вулиці ми проводили захід. Взяли костюми у будинку культури, взяли уривки з різних книг, запросили учнів молодших класів та кожен читав свій монолог. Проводили захід про концлагері, зачитували епізоди з книг, важкі епізоди. І увесь 10-й клас всю полицю з тематичними книгами розібрали, - розповідає про насичене та цікаве бібліотечне життя в Новій Маячці Тамара Володимирівна.

IMG 2304 1

Поряд з бібліотекою для дорослих працює дитяча книгозбірня, яка завжди радо зустрічає свої малих читачів. Керівник Новомаячківської селищної бібліотеки для дітей - Тетяна Сергіївна Дроздова говорить про роботу з малечею.

- Ми проводимо з дітьми теж дуже багато заходів, бібліотечних уроків. Працюємо, починаючи з 1-го класу, з двома школами – з 2-ю та з 1-ю. Проводимо постійно літературні години, де діти самі читають з книжок. Проходять у нас огляди літератури. В основному намагаємося говорити про сучасних українських письменників. Беремо участь в різних конкурсах. В цьому році в конкурсі «Книгоманія» читач нашої бібліотеки здобув перемогу і буде брати участь в обласному конкурсі. У минулому році наша читачка зайняла перше місце в районному конкурсі. Ще ми проводимо з дітьми майстер-класи. І домовичків робимо, і писанки, і зерном викладаємо. До Дня Перемоги маки робимо. Ми використовуємо різні техніки, домовляємося з учителями, з якими матеріалами діти можуть працювати. Початкова школа, наприклад, може працювати з папером, старші можуть взяти, наприклад, і бісер, – розповіла Тетяна Сергіївна.

Та найбільші складнощі в роботі сільської бібліотеки – це відсутність додаткових джерел фінансування чи то на передплату періодики, придбання книг, чи навіть на проведення масових заходів. Діти дуже полюбляють читати сучасні дитячі журнали, в яких багато різноманітних конкурсів та ігор.

Як би там не було, а життя у книгозбірні вирує, діти читають, спілкуються, розгадують ребуси, співають, малюють, грають і ростуть. Кажуть, що дитячий бібліотекар, то як перший вчитель, який навчить пізнавати світ і переконає, що бути успішним – це цікаво.

Спілкувалася Наталія Штихар